tirsdag, 17 juni, 2025
14.6 C
Stavanger

Kraftig fall i befolkningsveksten demper presset i boligmarkedet

I 2020 hadde Norge en befolkningsvekst på 23.800 – den laveste befolkningsveksten siden 2001, ifølge SSB. I 2020 ble det gitt om lag 30.000 igangsettingstillatelser til nye boliger. NBBL vurderer derfor byggeaktiviteten som høy.

– Befolkningsvekst er en viktig driver for boligmarkedet og fremtidig boligbehov. Det bor i gjennomsnitt bor 2,2 personer per bolig, og NBBL vurderer derfor byggeaktiviteten på landsbasis som høy. Men Oslo er dessverre et unntak, sier Christian Frengstad Bjerknes, sjeføkonom i NBBL.

– Befolkningsveksten har avtatt betydelig de siste årene. Lavere befolkningsvekst drives hovedsakelig av mindre arbeidsinnvandring, men også fødselsoverskuddet avtar. Nedgangen i 2020 må imidlertid sees i sammenheng med korona, men den langsiktige trenden viser altså lavere befolkningsvekst. Byggeaktiviteten har allikevel holdt seg relativt høy og sammen med utsikter til raskere renteoppgang kan det forhåpentligvis bidra til å dempe boligprispresset, sier Frengstad Bjerknes.

Viktig

Vi gir ingen råd. Innholdet på Bors365.no er ment kun som generell informasjon, og må ikke tolkes som personlig investeringsrådgivning. All handel med aksjer, kryptovaluta, kryptokunst og annen form for trading innebærer betydelig risiko, og du kan tape hele eller mer enn det investerte beløpet. Vi oppfordrer deg sterkt til å gjøre grundige egne vurderinger eller søke profesjonelle råd før du handler, og ikke basere avgjørelser utelukkende på informasjonen fra Bors365.no.

Innholdsprodusenter kan være direkte eller indirekte eksponert i aksjer, selskaper og produkter som omtales i innholdet. Feil i innholdet kan forekomme.

Populært denne uken

Færre aktive rigger i USA – laveste nivå siden 2021

Antall aktive olje- og gassrigger i USA har falt...

EU vil satse stort på kjernekraft – trenger over 240 milliarder euro

For å nå sine langsiktige energimål planlegger EU en...

Nintendo Switch 2 setter salgsrekord – raskest selgende spillkonsollen i selskapets historie

Nintendo har fått en pangstart med lanseringen av sin...

Oljeprisen stiger – håp om løsning mellom USA og Kina gir markedsoptimisme

Oljeprisene fikk et løft tirsdag, drevet av økt optimisme...

Rolls-Royce skal bygge Storbritannias første små modulære kjernekraftverk

Rolls-Royce SMR er utpekt som hovedaktør i utviklingen av...

Siste nytt

Populære kategorier