Notice: Funksjonen _load_textdomain_just_in_time ble kalt feil. Innlasting av oversettelser for tekstdomenet td-cloud-library ble utløst for tidlig. Dette er vanligvis en inikasjon på at noe kode i utvidelsen eller temaet kjører for tidlig. Oversettelser bør lastes inn med knaggen init eller senere. Se Feilsøking i WordPress for mer informasjon. (Denne meldingen ble lagt i versjon 6.7.0.) in /var/www/html/Bors365.no/wp-includes/functions.php on line 6121
- Urolig for økningen i inkassogjeld - Bors365.no
torsdag, 22 mai, 2025
10.4 C
Stavanger

– Urolig for økningen i inkassogjeld

Nye tall fra Finanstilsynet viser en oppgang i inkassogjelden for første gang siden 2020. Administrerende direktør i Kredinor, Klaus-Anders Nysteen, oppfordrer nordmenn til å ta kontakt med inkassoselskapet før gjelden blir uhåndterlig.

– Statistikken fra Finanstilsynet markerer et taktskifte for utviklingen av inkassogjeld. Under pandemien så vi en markant nedgang i nordmenns totale inkassogjeld. Denne trenden er nå brutt, og gjelden økte med 1,4 milliarder i løpet av høsten 2022, sier Klaus-Anders Nysteen, administrerende direktør i Kredinor.

Finanstilsynets statistikk er basert på samtlige inkassoforetaks rapportering av inkassosaker. Dette er den beste oversikten over inkassogjeld som finnes i Norge.

Totalt hadde nordmenn ved inngangen til 2023 116,6 milliarder kroner i inkassogjeld. Det er opp fra 115,2 milliarder per. 30. juni 2022. Et av Norges største inkassoselskaper, Kredinor, er bekymret for økningen i inkassogjeld.

– Gitt den økonomiske situasjonen i Norge nå venter vi at inkassogjelden vil fortsette å øke i år. Vår oppfordring er derfor at kundene som har problemer med å betale gjelden sin tar kontakt med oss nå for å finne gode løsninger. Ved å ta tak i problemet tidlig reduserer vi risikoen for at flere nordmenn får store økonomiske problemer, sier Nysteen.

En annen utvikling som bekymrer Kredinor er at statistikken viser nedgang i antall saker, samtidig som det samlede beløpet går opp.

 – Økning i inkassogjelden på færre saker er en dårlig kombinasjon. Utviklingen er en indikasjon på at det er en del kunder som sliter med større saker og gjeld som er vanskelig å løse. Det kan tyde på at det er en del familier sliter med de store og fundamentale lånene som bolig- og billån. Jeg er utrolig for disse kundene, og vi vil gjøre vårt ytterste for å bidra til at de kommer ut av den vanskelige situasjonen, sier Nysteen.

Hot this week

Historisk stor vekst i leieprisene i 2023

Leieprisene i de fire store byene sank med 1...

Eiendom Norge forventer sterk utvikling i boligprisene for Oslo og Stavanger

Eiendom Norge presenterte i dag sin prognose for boligmarkedet...

Konsernsjef kjøper i GIG

Konsernsjef i Gaming Innovation Group, Jonas Warrer, har kjøpt...

TV 2 og Viaplay Group enige om forlik av Premier League-sak

TV 2 og Viaplay Group har blitt enige om...

Fall i boligprisene i oktober

Boligprisene sank med 1 prosent i oktober 2023. Korrigert...

Topics

Historisk stor vekst i leieprisene i 2023

Leieprisene i de fire store byene sank med 1...

Eiendom Norge forventer sterk utvikling i boligprisene for Oslo og Stavanger

Eiendom Norge presenterte i dag sin prognose for boligmarkedet...

Konsernsjef kjøper i GIG

Konsernsjef i Gaming Innovation Group, Jonas Warrer, har kjøpt...

TV 2 og Viaplay Group enige om forlik av Premier League-sak

TV 2 og Viaplay Group har blitt enige om...

Fall i boligprisene i oktober

Boligprisene sank med 1 prosent i oktober 2023. Korrigert...

Baker Hughes’ riggtelling: Nedgang i Nord-Amerika

Den siste uken har det vært en nedgang i...

– Nekter å øke budet på Manchester United

Den qatarske forretningsmannen Sheikh Jassim Bin Hamad Al Thani...

Norwegian med over 2 millioner passasjerer i september

Norwegian hadde over 2 millioner passasjerer i september. Regulariteten var spesielt...
spot_img

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img