tirsdag, 17 juni, 2025
14.6 C
Stavanger

Skader mobiltelefoner for millioner på skolen

Forsikringsselskapene har erstattet cirka 40 000 stjålne og ødelagte mobiltelefoner hittil i år, og skader for millioner har skjedd i skoletiden.

– Mange skoleelever får mobiltelefonene ødelagt, mistet, glemt eller stjålet. Skademeldingene for mobiltelefoner viser en eventyrlig variasjon, sier Bjarne Rysstad, som er kommunikasjonssjef i Gjensidige. De forventer at den økende mobilbruken i skolen vil føre til stadig flere skademeldinger.

Gjensidige har alene betalt ut cirka 20 millioner kroner i erstatning for mobiltelefoner så langt i år, flere millioner av disse gjelder saker knyttet til skoletiden.

I Danmark har 6 av 10 barn mobiltelefon med på skolen, viser tall fra Gjensidige i Danmark. Det er sikkert minst like stor andel i Norge. 4 av 10 i Danmark mener det er ok å ha med mobilen i undervisningen, men kun hvis den brukes til noe faglig, og 3 av 10 mener at mobilen bør legges i et avlåst skap i skoletiden.

Mobilhotell trygt

Mange av skolene i Norge der elevene nektes å bruke mobil, har skaffet sikre skap der elevene leverer inn mobilen når de kommer om morgenen.

– For de som velger å ha en mobilfri skole, er dette et godt tiltak for å unngå tyveri og annet, og mye bedre enn at mobilen ligger stuvet ned i skolesekken, sier Rysstad.

Deksel hjelper

Den vanligste skaden er at telefonen faller mot et hardt underlag. Flislagte badegulv er blant de største mobildreperne.

– Man kan enkelt redusere risikoen for denne typen skader ved å bruke et deksel. Selv de enkleste plastdekslene gir god beskyttelse. I tillegg blir telefonen mindre glatt, slik at den ikke glir så lett ut av lommen eller hånden, sier Rysstad.

Vann er en annen mobilfiende, og mange telefoner har blitt ødelagt i skolens toaletter.

Mange muligheter for erstatning

Det finnes mange forskjellige forsikringer som kan erstatte en mobiltelefon: Reiseforsikring, innboforsikring, mobilforsikring og tidsbegrensede trygghetsavtaler som man kjøper sammen med telefonen.

– Om du har krav på erstatning avhenger av hva slags forsikring du har, og hvordan skaden skjedde, sier han.

Har du mange mobiltelefoner og nettbrett i huset vil det antagelig lønne seg å utvide innboforsikringen, i stedet for å ha egen forsikring for hver enhet.

Viktig

Vi gir ingen råd. Innholdet på Bors365.no er ment kun som generell informasjon, og må ikke tolkes som personlig investeringsrådgivning. All handel med aksjer, kryptovaluta, kryptokunst og annen form for trading innebærer betydelig risiko, og du kan tape hele eller mer enn det investerte beløpet. Vi oppfordrer deg sterkt til å gjøre grundige egne vurderinger eller søke profesjonelle råd før du handler, og ikke basere avgjørelser utelukkende på informasjonen fra Bors365.no.

Innholdsprodusenter kan være direkte eller indirekte eksponert i aksjer, selskaper og produkter som omtales i innholdet. Feil i innholdet kan forekomme.

Populært denne uken

Færre aktive rigger i USA – laveste nivå siden 2021

Antall aktive olje- og gassrigger i USA har falt...

EU vil satse stort på kjernekraft – trenger over 240 milliarder euro

For å nå sine langsiktige energimål planlegger EU en...

Nintendo Switch 2 setter salgsrekord – raskest selgende spillkonsollen i selskapets historie

Nintendo har fått en pangstart med lanseringen av sin...

Oljeprisen stiger – håp om løsning mellom USA og Kina gir markedsoptimisme

Oljeprisene fikk et løft tirsdag, drevet av økt optimisme...

Rolls-Royce skal bygge Storbritannias første små modulære kjernekraftverk

Rolls-Royce SMR er utpekt som hovedaktør i utviklingen av...

Siste nytt

Populære kategorier