tirsdag, 17 juni, 2025
13.2 C
Stavanger

Leverer verdens raskeste plattformoppstart for Aasta Hansteen

ABB-teknologi kan gi en besparelse på 40 dager i igangkjøringsfasen.

I samarbeid med Equinor, skal ABB levere verdens raskeste oppstart når Aasta Hansteen-feltet kommer i drift og produserer første gass senere i år. ABB er i siste fase av leveransen av en serie innovative ABB Ability-løsninger. ABB Ability er selskapets forente, digitale tilbud på tvers av ulike bransjer med over 210 løsninger hittil.

Effektiviserer prosesser

Feltet byr på store utfordringer, der det ligger i Vøring-området i Norskehavet, 300 kilometer fra land og på 1300 meters dyp.

En av utfordringene ABB fikk var å gjøre den første oppstartsprosessen så rask og effektiv som mulig. For å oppnå dette reduserte ABB en serie på over 1000 manuelle operasjoner til et fåtall.

– Vi gikk gjennom oppstartsprosedyrene, identifiserte og definerte hindringer som måtte forbedres og brukte ABB Ability System 800xA styresystemsimulatoren til å gjøre en virtuell oppstart av anlegget. Ved å automatisere mye av prosessen klarte vi å redusere et komplekst sett med manuelle inngrep fra 1000 til bare 20. Det betyr at vi er klare til å levere en veldig rask og sterkt forenklet oppstart av gassproduksjonen, sier Per Erik Holsten, leder olje- og gassvirksomheten i ABB.

Identifiserte forbedringspunkter

Selskapet registrerte 57 spesifikke forbedringer som ble implementert og verifisert. Det er anslått at dette til sammen vil redusere nedetiden i oppstartsfasen av prosjektet med anslagsvis 40 dager, eller omtrent 2700 timeverk.

Viktig

Vi gir ingen råd. Innholdet på Bors365.no er ment kun som generell informasjon, og må ikke tolkes som personlig investeringsrådgivning. All handel med aksjer, kryptovaluta, kryptokunst og annen form for trading innebærer betydelig risiko, og du kan tape hele eller mer enn det investerte beløpet. Vi oppfordrer deg sterkt til å gjøre grundige egne vurderinger eller søke profesjonelle råd før du handler, og ikke basere avgjørelser utelukkende på informasjonen fra Bors365.no.

Innholdsprodusenter kan være direkte eller indirekte eksponert i aksjer, selskaper og produkter som omtales i innholdet. Feil i innholdet kan forekomme.

Populært denne uken

Færre aktive rigger i USA – laveste nivå siden 2021

Antall aktive olje- og gassrigger i USA har falt...

EU vil satse stort på kjernekraft – trenger over 240 milliarder euro

For å nå sine langsiktige energimål planlegger EU en...

Nintendo Switch 2 setter salgsrekord – raskest selgende spillkonsollen i selskapets historie

Nintendo har fått en pangstart med lanseringen av sin...

Oljeprisen stiger – håp om løsning mellom USA og Kina gir markedsoptimisme

Oljeprisene fikk et løft tirsdag, drevet av økt optimisme...

Rolls-Royce skal bygge Storbritannias første små modulære kjernekraftverk

Rolls-Royce SMR er utpekt som hovedaktør i utviklingen av...

Siste nytt

Populære kategorier